Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inkaso i akredytywa: jakie są podobieństwa i różnice dwóch modeli płatności

20 października 2017 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak
źródło: Rzeczpospolita

ROZLICZENIA | Obie formy należą do uwarunkowanych rodzajów płatności, w których pieniądze przekazywane są za dokumenty, a nie bezpośrednio za dostarczany towar. Dlatego komplet dokumentów musi odpowiadać ściśle określonym warunkom. Główna różnica ujawnia się w tym, kto podejmuje decyzję o uznaniu dokumentów za prawidłowe. Michał Kołtuniak

Inkaso dokumentowe oraz akredytywa dokumentowa należą do tzw. uwarunkowanych form płatności. Takich, w których płatność zostaje dokonana w zamian za wydanie kompletu dokumentów. Należałoby dodać, za prawidłowy komplet dokumentów. Ściśle zgodny z warunkami inkasa lub warunkami akredytywy.

Niezależnie zatem od tego, która z form zostanie wykorzystana, zadanie sprzedającego (beneficjenta inkasa lub akredytywy) sprowadza się do skrupulatnego zrealizowania tej części kontraktu, która wyznacza mu obowiązki i dokumentowania wszystkich czynności w sposób określony z kontrahentem i/lub dodatkowo bankiem. Te dokumenty będą bowiem przedmiotem oceny i na ich podstawie zapadnie decyzja o tym, czy sprzedającemu wypłacić wynagrodzenie.

Wykaz dokumentów

W zależności od warunków konkretnego kontraktu, w tym jego wartości, stopnia wzajemnej znajomości się partnerów, zaufania jakim się darzą, dotychczasowej historii współpracy, zastosowanego środka (środków) transportu, a w przypadku akredytywy dodatkowo wymogów stawianych przez bank (banki), wykaz dokumentów będzie inny. Tylko przykładowo wolno wskazać, że płatność może nastąpić w zamian za wydanie:

- faktury handlowej,

- specyfikacji ładunku (chyba że faktura pełni tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10883

Wydanie: 10883

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament